Kontrola szczelności kominów
Jedną z usług, którą proponujemy naszym klientom, jest okresowa kontrola szczelności przewodów kominowych. Dokonujemy sprawdzenia przewodów od kominów dymowych i spalinowych, po wentylację. Podczas kontroli wykorzystujemy najnowszy sprzęt, który pozwala nam na precyzyjne sprawdzenie, czy dany przewód jest szczelny, a tym samym bezpieczny. Dzięki odpowiednim urządzeniom w czasie kontroli kominiarz jest w stanie określić, czy dany przewód kominowy nie posiada uszkodzeń, które wpływają na jego rozszczelnienie.
Dlaczego wykonuje się kontrolę szczelności kominów?
Podstawowym celem, dla którego wykonuje się kontrole szczelności przewodu kominowego, jest bezpieczeństwo. Nieszczelny komin może być przyczyną gromadzenia się w budynku szkodliwych gazów, co w efekcie może prowadzić do zatrucia lub wybuchu. Kontrola szczelności przewodu kominowego pozwala na sprawdzenie, czy gazy spalinowe są usuwane w poprawny sposób z urządzenia grzewczego oraz czy nie przedostają się do wnętrza budynku. Ponadto przeprowadzenie kontroli szczelności komina konieczne jest tuż po zainstalowaniu systemu podczas budowy domu. Należy w sposób bardzo dokładny sprawdzić, czy wszystkie instalacje i przewody zostały podłączone prawidłowo. Dzięki temu można wykluczyć sytuację niewłaściwie podłączonego pieca do nieszczelnego komina, co naraża na niebezpieczeństwo zdrowie i życie mieszkańców.
Dodatkowo ważne jest, aby zadbać o okresową kontrolę szczelności kominów, którą warto przeprowadzać nawet kilka razy w roku. Wszystko ze względu na to, że często pojawiają się niewidoczne gołym okiem pęknięcia oraz inne usterki powstałe w przewodach kominowych, a ich wychwycenie odpowiednio wcześnie jest możliwe dzięki doświadczonym kominiarzom z naszego zakładu kominiarskiego. Dzięki szybkiemu wykryciu szczelin i pęknięć można wykonać naprawę, aby nie dopuścić do ich rozprzestrzeniania się, a co za tym idzie – dalszych problemów z kominem.
Zalety prawidłowo przeprowadzonej kontroli szczelności kominów
Prawidłowo przeprowadzona kontrola szczelności kominów ma wpływ na bezpieczeństwo osób mieszkających lub okresowo przebywających w budynku. Przewód kominowy odpowiada za usuwanie gazów spalinowych z pieca lub innego urządzenia grzewczego. Dodatkowo dzięki kominowi z budynku usuwane jest zużyte powietrze oraz powstały podczas spalania dym, dzięki czemu możliwa jest właściwa wentylacja. Szczelne przewody kominowe zabezpieczają przed przedostaniem się niebezpiecznego dymu, czadu, a także spalin do pomieszczeń, w których przebywają ludzie.
Aby dokonać prawidłowej oceny szczelności danego komina, niezależnie od tego, z czego jest wykonany, należy wcześniej przeprowadzić czyszczenie przewodów kominowych, polegające na oczyszczeniu komina z zalegającej sadzy oraz innych zanieczyszczeń. Jeśli szukasz zakładu kominiarskiego z okolic Podlasia, który kompleksowo zajmie się czyszczeniem oraz sprawdzeniem szczelności kominów, to zapraszamy do kontaktu.
Jak przebiega sprawdzanie szczelności komina?
Sprawdzenie szczelności komina może przebiegać w różny sposób, w zależności od parametrów nieruchomości i indywidualnych potrzeb klienta. Do najczęściej stosowanych metod pracy warto zaliczyć:
- test dymowy – jest jedną z najpopularniejszych metod sprawdzania szczelności komina. Polega on na wprowadzeniu gazu do przewodu kominowego i obserwacji, czy nie wydostaje się on z niepożądanych miejsc. Test dymowy jest wykonywany przy zamkniętych drzwiach i oknach, aby zapewnić maksymalną precyzję obserwacji.
- test podciśnienia – polega na wytworzeniu lekkiego podciśnienia wewnątrz przewodu kominowego i obserwacji, czy powietrze nie przedostaje się z zewnątrz do wnętrza komina. Test ten może być przeprowadzony przy użyciu specjalnych narzędzi, takich jak wentylatory próżniowe lub manometry,
- termowizja – to metoda polegająca na użyciu kamery termowizyjnej do identyfikacji miejsc, w których dochodzi do wycieków ciepła z przewodu kominowego. Kamery termowizyjne rejestrują promieniowanie podczerwone emitowane przez powierzchnie, co umożliwia wizualizację obszarów o różnych temperaturach. Dzięki temu można zlokalizować miejsca, w których dochodzi do wycieków ciepła i wskazać potencjalne problemy związane ze szczelnością komina,
- test ciągu kominowego – polega na pomiarze i ocenie siły ciągu w przewodzie kominowym. Specjalne przyrządy, takie jak anemometry, mogą być używane do dokładnego pomiaru przepływu powietrza w przewodzie kominowym. Wartość uzyskanego ciągu jest porównywana z normami i zaleceniami, aby ocenić, czy przewód kominowy spełnia wymagania dotyczące ciągu.
Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami naszych usług.