Parę słów o czyszczeniu kominów, o których warto wiedzieć
Każdy wie, że sprawny komin jest gwarancją dobrze działającego pieca oraz bezpieczeństwa w budynku. Nie wszyscy jednak zastanawiają się nad tym, na czym właściwie polega proces czyszczenia i czym dokładnie zajmuje się kominiarz podczas prac konserwacyjnych czy przeprowadzania sezonowych przeglądów. Właśnie dlatego w dzisiejszym wpisie przedstawimy kilka faktów, o których warto wiedzieć.
Co stanowi prawo na temat czyszczenia kominów?
Nierzadko zdarza się tak, że właściciele domów czy zarządcy budynków kontaktują się z naszym zakładem usług kominiarskich w Białymstoku dopiero w momencie, w którym zauważają niepokojące objawy, jeśli chodzi o działanie systemu kominowego i konieczne jest przeprowadzenie kontroli szczelności komina czy innych prac, które pomogą wykryć, a następnie wyeliminować usterkę. Takie praktyki nie są jednak zbyt rozsądne. Chodzi tutaj głównie o bezpieczeństwo mieszkańców czy użytkowników obiektu, ale również o przepisy.
Zgodnie z zapisem Ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku Prawo budowlane stan techniczny przewodów dymowych, spalinowych i wentylacyjnych powinien być sprawdzany przynajmniej raz w roku. Co ważne, takie wizyty muszą być potwierdzane przez kominiarza za pomocą specjalnego protokołu. W przypadku niedopełnienia tego obowiązku można zostać obciążonym grzywną w wysokości do 5 tysięcy złotych, jednak ważniejsze jest zagrożenie bezpieczeństwem, ponieważ nieczyszczony komin może się zapalić.
Czy można samodzielnie czyścić komin?
Mimo tego, że coroczna kontrola techniczna komina jest niezbędna, to oprócz tego trzeba też pamiętać, aby na bieżąco dbać o jego czystość. Mowa tutaj przede wszystkim o momencie poprzedzającym rozpoczęcie sezonu grzewczego oraz o jego zakończeniu. W zależności od potrzeb prace można przeprowadzać samodzielnie albo skorzystać ze wsparcia specjalisty. Aby skutecznie przeprowadzić prace, przyda się wycior do komina albo zestaw do czyszczenia na wiertarkę. Dzięki cyklicznemu przeprowadzaniu takich prac można mieć pewność, że system kominowy jest drożny i działa poprawnie, a co za tym idzie – domownicy mogą czuć się bezpiecznie.