Na czym polega czyszczenie przewodów wentylacyjnych?
Czyste powietrze w pomieszczeniach stanowi kluczową kwestię, która bezpośrednio przekłada się na nasze samopoczucie, zdrowie, komfort, ale także bezpieczeństwo. To przez wentylację przepływa nasze powietrze, a brak jej regularnej konserwacji może mieć bardzo niekorzystne skutki dla wszystkich domowników. Warunkiem niezbędnym do osiągnięcia tego celu jest regularne czyszczeniu przewodów wentylacyjnych. Przyjrzyjmy się szczegółom.
Jak często czyścić wentylację?
Aby wentylacja służyła nam jak najlepiej, warto już na etapie projektowania domu dobrze przemyśleć jej układ. Kanały wentylacyjne zbierają dużą część zanieczyszczeń, jakie napływają z zewnątrz, a także gromadzą brud emitowany z wnętrza budynku. Oprócz suchego pyłu i kurzu, w wyniku wysokiej wilgotności, w przewodach może pojawić się także pleśń i różnego rodzaju bakterie.
Naszym klientom rekomendujemy czyszczenie przewodów wentylacyjnych raz do roku. Sytuacja wygląda jednak inaczej w przypadku obiektów gastronomicznych, szpitali i wszędzie tam, gdzie emituje się większe ilości kurzu, substancji chemicznych i tłuszczu. Wtedy zdecydowanie wskazane jest przeprowadzenie czyszczenia częściej, co najmniej raz na sześć miesięcy.
Przygotowanie do czyszczenia przewodów wentylacyjnych
Profesjonalne czyszczenie wentylacji rozpoczyna się od przeprowadzenia szczegółowej inspekcji przewodów. Pozwala ona określić stopień i rodzaj zabrudzenia, a także dopasować odpowiednią metodę pracy.
Inspekcję wykonuje się przy użyciu niewielkich, mobilnych robotów, które wyposażone są w wysokiej jakości kamery, monitorujące obraz na ścianach przewodów wentylacyjnych. Stosowane przez nas urządzenia do przeprowadzenia takiej kontroli są niezwykle czułe i posiadają dodatkowe oświetlenie, które pozwala precyzyjnie ocenić sytuację. Co więcej, nasze roboty poruszają się nie tylko w poziomie, ale również w pionie, dzięki czemu jesteśmy w stanie przeprowadzić inspekcję nawet w trudno dostępnych miejscach.
Czyszczenie przewodów wentylacyjnych na sucho i mokro
Gdy w wentylacji nie zgromadziły się tłuste zabrudzenia, zdecydowanie warto postawić na czyszczenie na sucho. Jedną z najskuteczniejszych i najpopularniejszych metod czyszczenia na sucho jest szczotkowanie mechaniczne. Wykonuje się je za pomocą specjalnych robotów wyposażonych w wałki i szczotki. Urządzenia te poruszają się jednostajnie, a odpowiednio dopasowane szczotki ściągają brud ze ścian przewodów, który przenoszony jest dalej zestawu odciągowego. Alternatywnym rozwiązaniem jest wykorzystanie do oczyszczania sprężonego powietrza. Ta metoda pozwala osiągnąć zamierzony efekt szybko i skutecznie, jednak uważana jest za mniej dokładną.
Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku silnych zabrudzeń, szczególnie w wentylacjach przemysłowych. Wtedy zdecydowanie rekomendujemy metodę czyszczenia na mokro. Do jej wykonania używa się pary wodnej, połączonej z silnymi detergentami. Niezmiernie ważne jest jednak w tym wypadku zadbanie o szczelność wszystkich otworów. Jeśli dojdzie do wycieku, może on wywołać niebezpieczne skutki.