Czyszczenie komina po zimie
Komin w naszym domu zgodnie z przepisami przeciwpożarowymi musi być regularnie kontrolowany i czyszczony. Często o tym zapominamy lub nie zdajemy sobie sprawy z obowiązku, jaki w związku z tym na nas ciąży. Jednak poza ryzykiem, że dostaniemy mandat, istnieje również realne ryzyko dla nas i naszych bliskich, oraz naszego dobytku. Brudny komin może bowiem doprowadzić do pożaru, w którym można wiele stracić. Jeśli dodatkowo nie będzie istniało potwierdzenie, że instalacja kominowa była regularnie sprawdzana, nie uzyskamy pieniędzy z odszkodowania. Prace kominiarskie najlepiej jeśli zostaną przeprowadzone dwa razy do roku. Najpierw przed rozpoczęciem sezonu grzewczego, a następnie po jego zakończeniu.
Czemu dwa razy do roku?
Komin powinien być odpowiednio przygotowany, we właściwym stanie technicznym zanim rozpocznie się sezon grzewczym. Wpływa to na jego wydajność, jak i to ile ciepła jest produkowane. Jednak ma to znaczenie również dla powietrza w naszym domu – jeśli komin będzie zapchany może dojść do cofnięcia się sadzy i dymu do wnętrza. Kominiarze prowadzą zarówno prace konserwacyjne, jak i przeglądy techniczne czy wykonują czyszczenie kominów. Z pewnością najlepszą opcją jest podjęcie stałej współpracy z firmą kominiarską i regularne dbanie o stan komina. Warto pamiętać, że jeśli będziemy tak dbać możemy uniknąć również kosztownych napraw. Po zimie i zakończeniu okresu grzewczego również warto przeprowadzić czyszczenie komina i całej instalacji.
Dokładne wyczyszczenie komina
Jeśli po zimie zadbamy, aby nasz komin został odpowiednio wyczyszczony, a przed nią z kolei przeprowadzimy serwis techniczny, to z pewnością będzie on działał z maksymalną wydajnością i bez problemów w czasie użytkowania i przez długie lata. A z pewnością o to właśnie większości z nas chodzi, bo częste przeprowadzanie dużych remontów bywa wyczerpujące, dlatego lepiej zapobiegać i współpracować z kominiarzami, dbając równocześnie o bezpieczeństwo własne, domowników i całego posiadanego dobytku.