Co musisz wiedzieć o zatruciu czadem?
Czad jest tlenkiem węgla, bezwonnym, bezbarwnym i silnie trującym gazem. Jest lżejszy od powietrza, co sprawia, że miesza się z nim i w nim rozprzestrzenia Nazywamy go cichym zabójcą. Czad przedostając się do organizmu przez układ oddechowy, jest wchłaniany do krwiobiegu. Blokuje wchłanianie tlenu we krwi i doprowadza do uszkodzenia mózgu oraz innych narządów, a w końcu do śmierci. Czad powstaje w wyniku braku odpowiedniej ilości tlenu. Szczelnie zamknięte okna, często uszczelnione, brak otworów wentylacyjnych np. w drzwiach łazienkowych; niedrożne przewodów kominowych w domach lub mieszkaniach; niewietrzone pomieszczenia, są zagrożeniem dla nas. Może bowiem bardzo łatwo może dojść do tragedii. Do niebezpieczeństwa doprowadzają piece gazowe, węglowe i olejowe; kominki, kuchnie gazowe czy podgrzewacze wody. Czad bowiem tworzy się przy niepełnym spalaniu paliw jak np.: benzyny, oleju, drewna, gazu, węgla lub ropy, ponieważ nie ma odpowiedniej ilości tlenu, potrzebnej do całkowitego spalania. Dochodzi do zatrucia przez zanieczyszczenia, złą regulację palnika, zużycie, zapchany lub nieszczelny przewód kominowy, czy uszkodzone połączenie między piecem a kominem. Tylko kontakt z Zakładem Usług Kominiarskich np. w Dąbrowie Białostockiej, zapobiegnie tragedii.
Jakie są objawy zaczadzenia?
Objawami zatrucia są bóle i zawroty głowy; wymioty, nudności, duszności, trudności z oddychaniem, osłabienie, senność, przyśpieszony i nieregularny oddech. Przy zaczadzeniu następuje znużenie i osłabienie. Osoba zatruta czadem traci orientację i zdolność oceny sytuacji, zupełnie nie zdaje sobie sprawy z tego, co właśnie się dzieje. Zamiast jak najszybciej opuścić miejsce zagrożone, pozostaje w nim i w wyniku wdychania trucizny, traci przytomność. W zasadzie osoba zatruta czadem sama sobie nie jest w stanie pomóc i jeśli nikt nie przyjdzie jej na ratunek, umrze. Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, to wynieść osobę zaczadzoną z miejsca zatrucia i zapewnić jej dopływ świeżego, powietrza. Następnie rozluźnić ubranie, czyli rozsunąć zamek, rozpiąć guziki i pasek, ale nie rozbierać poszkodowanego, by nie wychłodzić organizmu. Wezwać pogotowie ratunkowe i straż pożarną. Konieczne jest też zrobienie sztucznego oddychania i masażu serca, gdy osoba zaczadzona nie oddycha. Pierwsza pomoc jest niezbędna, bo może uratować ludzkie życie.
Jak uchronić się przed czadem?
W pomieszczeniach mieszkalnych musi być odpowiednia wentylacja. Należy wietrzyć mieszkanie czy dom. Okna nie powinny być zbyt uszczelnione i kratki wentylacyjne zasłonięte. Dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie czujników tlenku węgla. Jednak najważniejszą sprawą jest zapobieganie powstaniu czadu. Pierwszą rzeczą są przeglądy kominów. Podstawą bezpieczeństwa mieszkańców jest czyszczenie przewodów kominowych z sadzy, smoły i pozostałych zanieczyszczeń. Taki zabieg pozwala zapobiec przedostawaniu się zanieczyszczeń do domu, zaczadzeniu, a nawet pożarowi. Zakład Usług Kominiarskich w Dąbrowie Białostockiej udrażnia przewody dymowe, spalinowe i wentylacyjne oraz montuje wkłady i nasady kominowe do pieców. Kominiarze dokonują przeglądów przewodów kominowych, co pozwala wykryć nieszczelność i zabiec tragedii. Kolejną równie ważną sprawą są urządzenia grzewcze. Nieszczelne lub wadliwe piecyki gazowe, lub węglowe, mogą doprowadzić nawet do pożaru budynku. Koniecznie trzeba zlecić kominiarzom sprawdzenie, czy urządzenia, są szczelnie przyłączone do szczelnego i drożnego przewodu spalinowego. Należy też samodzielnie sprawdzać ciąg powietrza, by nic nie zakłócało działania wentylacji.